Zdrowie

Leczenie PCOs

Kobietom z zespołem PCO i nadwaga lub otyłością zawsze w pierwszym rzędzie zaleca zmianę stylu życia: odpowiedni SPOSÓB ODŻYWIANIA i WYSIŁEK FIZYCZNY.

Dieta kobiet z PCO powinna być oparta na świeżych, naturalnych produktach i nie powinna zawierać produktów przygotowywanych w wysokich temperaturach oraz produktów konserwowanych, które są bogate w działające miażdżycorodnie tzw. końcowe produkty glikacji (AGE). U kobiet stężenie AGE jest wyższe niż w grupie kobiet zdrowych.

Korzystne jest też wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym, nie powodujących skoków stężenia insuliny. Zalecana jest aktywność fizyczna co najmniej 150 min tygodniowo. Lekiem ‘celowanym’ w PCOs jest METFORMINA.

Lek zwiększa aktywność kinazy tyrozynowej podjednostki beta receptora insulinowego, zmniejsza wątrobową produkcję glukozy, nasila wykorzystanie glukozy w mięśniach, reguluje proces lipolizy i lipogenezy w tkance tłuszczowej obniżając stężenie wolnych kwasów tłuszczowych, ogranicza jelitowe wchłanianie glukozy, powodując obniżenie stężenia insuliny na czczo, obniża stężenie frakcji LDL cholesterolu i białka C- reaktywnego i ciśnienia tętniczego krwi, poprawia przepływ naczyniowy.