Zdrowie

W Nowym Roku wiele osób postanowi zrzucić zbędne kilogramy

W Nowym Roku wiele osób postanowi zrzucić zbędne kilogramy. Pamiętajmy, że że nie powinniśmy mówić o takiej czy innej “diecie cud” ale o zmianie sposobu odżywiania na zdrowy i racjonalny na stałe! 
Oto błędy typowej diety odchudzającej:
1. Zbyt mało białka. Powinno go być w naszej diecie 19–35% (wtedy spalamy dodatkowe kalorie i mamy dużo energii), a tymczasem jest tylko 15%. To przyczynia się do tycia, wysokiego cholesterolu, zwiększa ryzyko chorób przewlekłych.
2. Za dużo węglowodanów. Pieczywo i produkty mączne stanowią połowę naszej diety. Dużo mniej mają ich owoce, nieskrobiowe warzywa, a w chudym mięsie nie ma ich w ogóle.
3. Za mało błonnika. Błonnik sprzyja normalnemu funkcjonowaniu jelit. Owoce zawierają dwa razy więcej błonnika niż pełne ziarna, nieskrobiowe warzywa mają go osiem razy więcej niż produkty zbożowe, p łatki, musli itd.
4. Za dużo złych tłuszczów. Np. kwasów tłuszczowych trans z margaryny czy podnoszącego cholesterol kwasu palmitynowego (jest np. w serze). Chude mięso, ryby i oleje z diety paleo dostarczają zdrowych kwasów omega-3.
5. Za dużo nabiału. Mleko, śmietana, ser i masło to jedne z najbogatszych źródeł tłuszczów nasyconych. Zawierają kwas palmitynowy i mirystynowy, które podnoszą poziom cholesterolu.

Hamowanie procesów starzenia i tym samym zmniejszanie ryzyka chorób związanych z wiekiem powinniśmy zacząć od zmiany sposobu odżywiania na taki, który jest korzystny dla organizmu. Tylko pod tym warunkiem wysiłek fizyczny, zabiegi kosmetologiczne czy też terapia hormonalna będą naprawdę skuteczne i trwałe.