Zdrowie

Środowisko a problemy hormonalne – Nadmiar estrogenów

Wiele ze sztucznie wytwarzanych przez człowieka substancji ma cząsteczki o budowie zbliżonej do estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Nadmiar estrogenów w ciele mężczyzny (który potrzebuje tylko niewielkiejichilości do produkcji plemników) lub czegoś, co estrogeny udaje, poważnie zaburza równowagę w organizmie i prowadzi do bardzo niebezpiecznych zmian.

Co zawiera hormony estrogenopodobne?

  • ksenoestrogeny
    • Produkty przemysłowe (butelki, zabawki, dezodoranty, farby, itp. ) – w przemyśle stosowane są najczęściej jako składnik służący do produkcji m.in. nonylfenolu, oktylfenolu i bisfenolu A. Ostatni z nich jest stosowany do produkcji poliwęglanu – przezroczystego twardego tworzywa, z którego robi się między innymi butelki do karmienia niemowląt. Bisfenol A jest jest używany również do produkcji opakowań do żywności (folie i puszki), plastikowych misek oraz plomb dentystycznych. Niektórym pracownikom płci męskiej uczestniczących w produkcji artykułów opartych o ksenoestrogeny powiększyły się piersi, natomiast u kobiet, które poroniły stwierdzono we krwi trzykrotnie większe stężenie tego estrogenu.
    • W rolnictwie pestycydy – DDT (zakazane już w latach 70) działało tak silnie, że mające z nim kontakt zwierzęta przestawały rodzić męskich potomków. Choć prawie 40 lat nie stosuje się już DDT, jego pozostałości wciąż krążą w przyrodzie.
  • fitoestrogeny
    • Zawiera je soja w ogromnych ilościach dodawana do przetworzonej żywności w celach obniżenia kosztów ich produkcji. Białko sojowe jest tanie, więc masowo jest dodawane do wędlin, parówek, pasztetów, …
  • tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne dla kobiet
    • Duża część syntetycznych hormonów trafia po wydaleniu z organizmu kobiety do środowiska, z którego znowu mogą dostawać się do ciała wraz z wodą i pożywieniem. To, co dla żeńskiego organizmu może być pomocne, dla mężczyzn staje się problemem.