Środowisko a problemy hormonalne – Nadmiar estrogenów
15 maja 2012
Wiele ze sztucznie wytwarzanych przez człowieka substancji ma cząsteczki o budowie zbliżonej do estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Nadmiar estrogenów w ciele mężczyzny (który potrzebuje tylko niewielkiejichilości do produkcji plemników) lub czegoś, co estrogeny udaje, poważnie zaburza równowagę w organizmie i prowadzi do bardzo niebezpiecznych zmian.
Co zawiera hormony estrogenopodobne?
- ksenoestrogeny
- Produkty przemysłowe (butelki, zabawki, dezodoranty, farby, itp. ) – w przemyśle stosowane są najczęściej jako składnik służący do produkcji m.in. nonylfenolu, oktylfenolu i bisfenolu A. Ostatni z nich jest stosowany do produkcji poliwęglanu – przezroczystego twardego tworzywa, z którego robi się między innymi butelki do karmienia niemowląt. Bisfenol A jest jest używany również do produkcji opakowań do żywności (folie i puszki), plastikowych misek oraz plomb dentystycznych. Niektórym pracownikom płci męskiej uczestniczących w produkcji artykułów opartych o ksenoestrogeny powiększyły się piersi, natomiast u kobiet, które poroniły stwierdzono we krwi trzykrotnie większe stężenie tego estrogenu.
- W rolnictwie pestycydy – DDT (zakazane już w latach 70) działało tak silnie, że mające z nim kontakt zwierzęta przestawały rodzić męskich potomków. Choć prawie 40 lat nie stosuje się już DDT, jego pozostałości wciąż krążą w przyrodzie.
- fitoestrogeny
- Zawiera je soja w ogromnych ilościach dodawana do przetworzonej żywności w celach obniżenia kosztów ich produkcji. Białko sojowe jest tanie, więc masowo jest dodawane do wędlin, parówek, pasztetów, …
- tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne dla kobiet
- Duża część syntetycznych hormonów trafia po wydaleniu z organizmu kobiety do środowiska, z którego znowu mogą dostawać się do ciała wraz z wodą i pożywieniem. To, co dla żeńskiego organizmu może być pomocne, dla mężczyzn staje się problemem.
Nowszy
Zastosuj dietę paleo
Może Ci się spodobać

Sześciu najlepszych lekarzy na świecie
11 maja 2022
Podostre zapalenie tarczycy po trzeciej dawce szczepionki mRNA COVID-19
4 sierpnia 2022